> Strona Główna > Historia

    Historia tego zespołu sięga 1998 roku, wówczas to czterech kolegów, uczniów ustrzyckich podstawówek postanowiło wypełnić swój wolny czas tworzeniem i graniem muzyki.
Od samego początku działalności wytworzył się skład, który z jedną zmianą przetrwał do dnia dzisiejszego. Liderem został Karol Opach znany już wówczas jako Guma, przyjął na siebie obowiązki basisty oraz wokalisty. Gitarami zajęli się Marcin Kamiński w późniejszych latach znany jako Młody, oraz Michał Bilik z czasem nazywany Asem. Natomiast perkusistą został starszy brat Młodego - Łukasz, dzisiaj znany szeroko jako Kalina.
    Pierwsze miesiące działalności upłynęły chłopakom na kompletowaniu gitar, perkusji, oraz pieców gitarowych. Pierwsze nieporadne jeszcze próby odbywali w pokoju Kaliny i Młodego (biorąc się za instrumenty nie umieli jeszcze na nich kompletnie grać!). Wkrótce wraz ze wzrostem ich umiejętności wzrastał hałas w pokoju, skąd musieli się bezwzględnie ewakuować. To sprawiło, że udali się do Ustrzyckiego Domu Kultury, który oczywiście ich przyjął. W UDK odbywali mniej lub bardziej regularne próby (z przerwami, aż do 2003 roku), z czasem jednak pojawiła się okazja na salę prób w jednym z ustrzyckich gimnazjów. Tam spędzili około roku. W międzyczasie podczas ustrzyckiego finału Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy w styczniu 2000 roku doszło do ich scenicznego debiutu, gdzie oprócz kilku swoich kawałków wykonywali głównie kowery KSU. Na kilka minut przed tym występem zespół przypomina sobie o tym, że nie ma nazwy, tu z pomocą przychodzi Zita jeden z kolegów członków kapeli, który na szybko wymyśla hasło Smashing Guma. Dzisiaj z nawy kapeli zniknęło ostatnie "a" i zespół nazywa się Smashing Gum. W lutym tegoż roku próby w gimnazjum nie mogły się już odbywać, dlatego trzeba było w końcu wejść do garażu, początkowo u Młodego i Kaliny a następnie u Asa.
    W międzyczasie zespół skupił się na koncertowaniu i komponowaniu nowego materiału. Grali przed takimi kapelami jak: KSU, Psy Wojny, Ukraina. Występowali głównie w Ustrzykach Dolnych, ale także w Sanoku, Zagórzu, Solinie, Dwerniku, Ustrzykach Górnych, Cisnej.
    W połowie 2001 roku doszło do jedynej zmiany personalnej w składzie - As, który od marca 2000 roku grał także w innej ustrzyckiej kapeli U-Problem zdecydował się skupić tylko na tym zespole, w ten sposób Smashing Gum z kwartetu stało się triem.
Na początku 2003 roku trzeba było przenieść się z garażu Asa. Jedynym miejscem gdzie mogli się udać był garaż Młodego i Kaliny. Zespół w miarę regularnie na przemian koncertował i tworzył nowy materiał. Wakacyjna aktywność zespołu, co roku jest niestety ograniczona a to z powodu zarobkowych wyjazdów Gumy do Szwecji, jednak po jego powrocie w sierpniu zaległości zostają nadrobione.
    Na przełomie 2003 i 2004 roku aktywność zespołu zostaje ograniczona, a ma na to wpływ zaangażowanie się Gumy i Młodego w poboczny projekt z muzykami U-Problem o nazwie Klint Eat Wood, zakończony rejestracją materiału na wydane domowym sposobem EP "Patrz jak czasem ciężko jest znaleźć sobie miejsce" (28-29.02.04). Nie była to pierwsza przygoda Gumy z profesjonalnym studiem - jako wokalista U-Problem w dniach 25-26.08.03 zarejestrował także wydane domowym sposobem EP "Smak Starej Oranżady".
    1 marca 2004 roku Smashing Gum jedzie na koncert do Jarosławia, był to ich pierwszy koncert, który zagrali tak daleko od Ustrzyk Dolnych. W lipcu, jak co roku Guma wyjeżdża do Szwecji, a Młody z Kaliną tworzą z Krechą (perkusistą U-Problem i Klint Eat Wood) oraz zaprzyjaźnionym basistą śpiącym koncertowy projekt Eksodus Trabantów. Po powrocie Gumy do Polski Smashing Gum wspólnie z Eksodus Trabantów i Innym Kadrowaniem Kucharza wyjeżdżają w mini trasę po bieszczadzkich barach, zakończoną koncertem 18.09.04 w sanockiej Ruderze.
    W październiku 2004 wreszcie po sześciu latach od powstania dokonują profesjonalnego nagrania swojego materiału w studiu SPAART w Boguchwale. Materiał ten zatytułowany po prostu "Demo 2004" umieścili w Internecie i jak się później okazało nagrania zostało ciepło przyjęte przez naród.
    Rok 2005 to przede wszystkim dwa koncerty Smashing Gum w Krakowie (Marzec i Czerwiec).
Po kolejnej zmianie lokum, tym razem na pomieszczenia po byłym sklepie i w obliczu kolejnego wyjazdu Gumy do Szwecji zespół chwilowo zawiesza działalność. Niestety tym razem przerwa zapowiada się trochę dłużej, ponieważ Guma planuje powrót dopiero we wrześniu.
Reszta składu nie robi sobie przerwy i zapowiada reaktywaję Eksodus Trabantów oraz powtórzenie zeszłorocznej mini trasy. Na dzień dzisiejszy to tyle, pozostaje tylko czekać na jak najszybszy powrót Gumy.

Krecha